Główne czynniki ryzyka:
nieoczekiwana transmisja wysoce zakaźnych chorób
zmiany w popycie
czynniki gospodarcze i polityczne
Uzależnienie od importu z USA może wiązać się z utrudnieniem dostaw preparatów osoczopochodnych
Światowe zapotrzebowanie na immunoglobuliny od 2010 do 2026 (tony metryczne)
300 000
osób cierpiących na choroby rzadkie w Europie polega na terapiach opartych na produktach osoczopochodnych w celu polepszenia swojego zdrowia i jakości życia.
1 milion osób
mógłby skorzystać z terapii osoczopochodnych przy lepszym diagnozowaniu i dostępie do leczenia.
Ze względu na restrykcyjne przepisy zbiórka wyjściowej puli osocza jest ograniczona tylko do kilku krajów.
Prawie dwie trzecie preparatów osoczopochodnych na świecie wytwarza się z osocza uzyskanego w USA.
Tylko cztery europejskie kraje (Austria, Czechy, Niemcy i Węgry) zezwalają na współistnienie publicznych i prywatnych punktów pobrań i udzielają dawcom rekompensaty.
Zwiększenie ilości osocza uzyskiwanego w Europie pozwoliłoby na zapewnienie ciągłości leczenia osobom z rzadkimi chorobami.
Osocze – nie bez powodu nazywane płynnym złotem – moze uczynic wiecej dobra niz najdrozsze surowce swiata.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic tego niezwykłego składnika ludzkiej krwi, który ma ogromny wpływ na leczenie wielu chorób o podłożu immunologicznym. W osoczu niezwykłe jest równiez to, ze mozna sie nim dzielic, pomagajac osobom, które zmagaja sie z niedoborami odpornosci.
Temat praw pacjenta często jest traktowany po macoszemu. Zwykle, kiedy trafiamy do szpitala ostatnia rzeczą, o której myślimy jest realizacja naszych bliżej nieokreślonych praw, gdyż najważniejszą dla nas rzeczą jest szybka poprawa naszego zdrowia lub zdrowia naszych bliskich. Takie podejście nie jest jednak do końca poprawne.
Prawnie dostęp pacjenta do leku uzależniony jest od tego, czy produkt ten posiada ważną na terenie Polski rejestrację. Nazywa się to pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu i może być wydawane na poziomie europejskim (w m.in. procedurze centralnej przez Europejską Agencję Leków działającą przy Komisji Europejskiej) lub na poziomie narodowym (przez Urząd Rejestracji).