22-29 kwietnia 2023
Życie to zbiór doświadczeń. Przekształcamy je w dane, aby opieka nad pacjentami z PNO była skuteczniejsza.
Dzięki współpracy i mądremu wykorzystaniu danych, razem możemy skrócić ścieżkę diagnostyczną oraz ulepszyć proces terapeutyczny.
#WorldPiWeek www.worldpiweek.orgChociaż objawy różnią się w zależności od wieku i rodzaju PNO, to odpowiednio wcześnie zgłoszone lekarzowi, pozwalają na skierowanie do właściwego specjalisty w celu dalszych badań lekarskich.
Opóźnienie prawidłowego rozpoznania choroby w przypadku dzieci wynosi średnio ok. 5 lat, z kolei u dorosłych średnio ok. 10-11 lat.
Ogromne niedoszacowanie i opóźnienie w rozpoznaniu PNO, inaczej zwanych wrodzonymi błędami odporności, to główne problemy obserwowane w naszym kraju. PNO może dotyczyć niemal 40 tys. osób, a jedynie ok. 5000 to przypadki zdiagnozowane.
Zdaniem Konsultanta krajowego ds. Immunologii Klinicznej, Prof. Sylwii Kołtan, faktyczna liczba zdiagnozowanych pacjentów może wynosić nawet 10 tys. przypadków.
Czas to zmienić poprzez:
U niektórych kobiet w ciąży podawana jest immunoglobulina anty-D. Działanie to stanowi jeden z elementów profilaktyki konfliktu serologicznego. Dowiedz się, kiedy konieczne jest podanie przeciwciał.
Temat praw pacjenta często jest traktowany po macoszemu. Zwykle, kiedy trafiamy do szpitala ostatnia rzeczą, o której myślimy jest realizacja naszych bliżej nieokreślonych praw, gdyż najważniejszą dla nas rzeczą jest szybka poprawa naszego zdrowia lub zdrowia naszych bliskich. Takie podejście nie jest jednak do końca poprawne.
Prawnie dostęp pacjenta do leku uzależniony jest od tego, czy produkt ten posiada ważną na terenie Polski rejestrację. Nazywa się to pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu i może być wydawane na poziomie europejskim (w m.in. procedurze centralnej przez Europejską Agencję Leków działającą przy Komisji Europejskiej) lub na poziomie narodowym (przez Urząd Rejestracji).
Wydaje się, że zagadnienie zwolnienia lekarskiego w trakcie stosunku pracy, zwanego popularnie tzw. "L4" jest u pracowników dobrze poznane od strony praktycznej, tj. wiedzą, kiedy i gdzie z niego korzystać. Wiedz ta jest jednak "poszatkowana" i niepełna, a jak wiemy nie od dziś "diabeł tkwi w szczegółach". Dlatego zbiór uprawnień i obowiązków pracownika na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim warto podać "w pigułce".