Proces produkcji preparatów osoczopochodnych, z których powstają immunoglobuliny, a których to nie można zastąpić produktami syntetycznymi, jest czasochłonny – produkcja może wymagać nawet 12 miesięcy, od momentu pobrania osocza do otrzymanego gotowego produktu, w przeciwieństwie do procesu produkcji konwencjonalnych produktów leczniczych, o których ten czas wynosi ok 2-3 miesięcy.
ABY ZAPEWNIĆ ROCZNĄ terapię immunoglobulinami JEDNEMU PACJENTOWI Z PNO, potrzeba osocza z około 130 donacji.
Celem firm wytwarzających preparaty osoczopochodne stało się minimalizowanie kosztów terapii z ich wykorzystaniem, aby ułatwić do nich dostęp pacjentom poprzez
Osocze – nie bez powodu nazywane płynnym złotem – moze uczynic wiecej dobra niz najdrozsze surowce swiata.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic tego niezwykłego składnika ludzkiej krwi, który ma ogromny wpływ na leczenie wielu chorób o podłożu immunologicznym. W osoczu niezwykłe jest równiez to, ze mozna sie nim dzielic, pomagajac osobom, które zmagaja sie z niedoborami odpornosci.
Temat praw pacjenta często jest traktowany po macoszemu. Zwykle, kiedy trafiamy do szpitala ostatnia rzeczą, o której myślimy jest realizacja naszych bliżej nieokreślonych praw, gdyż najważniejszą dla nas rzeczą jest szybka poprawa naszego zdrowia lub zdrowia naszych bliskich. Takie podejście nie jest jednak do końca poprawne.
Prawnie dostęp pacjenta do leku uzależniony jest od tego, czy produkt ten posiada ważną na terenie Polski rejestrację. Nazywa się to pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu i może być wydawane na poziomie europejskim (w m.in. procedurze centralnej przez Europejską Agencję Leków działającą przy Komisji Europejskiej) lub na poziomie narodowym (przez Urząd Rejestracji).