U niektórych kobiet w ciąży podawana jest immunoglobulina anty-D. Działanie to stanowi jeden z elementów profilaktyki konfliktu serologicznego. Dowiedz się, kiedy konieczne jest podanie przeciwciał.
Tak niewiele trzeba zrobić po stronie lekarza pediatry pracującego na co dzień w podstawowej opiece zdrowotnej, aby przybliżyć pacjenta do właściwej diagnozy i aby mieć […]
Temat praw pacjenta często jest traktowany po macoszemu. Zwykle, kiedy trafiamy do szpitala ostatnia rzeczą, o której myślimy jest realizacja naszych bliżej nieokreślonych praw, gdyż najważniejszą dla nas rzeczą jest szybka poprawa naszego zdrowia lub zdrowia naszych bliskich. Takie podejście nie jest jednak do końca poprawne.
Prawnie dostęp pacjenta do leku uzależniony jest od tego, czy produkt ten posiada ważną na terenie Polski rejestrację. Nazywa się to pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu i może być wydawane na poziomie europejskim (w m.in. procedurze centralnej przez Europejską Agencję Leków działającą przy Komisji Europejskiej) lub na poziomie narodowym (przez Urząd Rejestracji).
Wydaje się, że zagadnienie zwolnienia lekarskiego w trakcie stosunku pracy, zwanego popularnie tzw. "L4" jest u pracowników dobrze poznane od strony praktycznej, tj. wiedzą, kiedy i gdzie z niego korzystać. Wiedz ta jest jednak "poszatkowana" i niepełna, a jak wiemy nie od dziś "diabeł tkwi w szczegółach". Dlatego zbiór uprawnień i obowiązków pracownika na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim warto podać "w pigułce".
Renta chorobowa z ZUS przysługuje osobom, które z powodu choroby lub niepełnosprawności utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Wśród chorób i schorzeń, które są uwzględniane do przyznania tego rodzaju renty są choroby przewlekłe.
Problem poszanowania tajemnicy lekarskiej zyskał ostatnio na znaczeniu, w kontekście możliwości prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jako alternatywy dla prowadzenia takiej dokumentacji w formie papierowej.
Każda opowieść o chorobie ma znaczenie. Pierwsze objawy, dzień, w którym postawiono diagnozę, rozpoczęcie leczenia – w takich momentach potrzebne jest wsparcie oraz źródła eksperckiej wiedzy. Z myślą o pacjentach chorujących […]
Jednym z partnerów kampanii “Odpornością można się dzielić. Jak mogę pomóc?” jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, jedna z największych organizacji pożytku publicznego w obszarze […]
Niekwestionowaną gwiazdą konferencji była 7-letnia Kaja. Nic w tym dziwnego! To tego dnia z rąk dr hab. n. med. Sylwii Kołtan, Konsultanta krajowego w dziedzinie Immunologii Klinicznej, Kaja otrzymała tytuł […]